Vai aizņemties naudu no ģimenes?

Šis ir viens no “sāpīgajiem tematiem”, jo cik daudz stāstu par veiksmīgu aizņemšanos no ģimenes un biznesa uzsākšanu, tik pat daudz arī par nesaskaņām ģimenē, kas radušās neatdotu parādu dēļ. Šajā rakstā mēģināsim domāt par to, kā labāk aizņemties no ģimenes, un par to, kādas ir alternatīvas.

Kādos gadījumos neaizņemties no ģimenes?

Nav nauda

  • Gadījumi, kad vispār nevajag aizņemties – piemēram, ja jums nav ne jausmas, kā atmaksāsit aizdevumu, kā arī ja jums tas ir vajadzīgs mirkļa iegribu dēļ (piemēram, jauna viedtālruņa iegādei, ja tas nav nepieciešams darbam). Šādos gadījumos tas, ka ģimene var parādu neprasīt atpakaļ, vai arī tas, ka jums vismaz nebūs iespēju iekulties nepatikšanās (ja nesastādīsiet līgumu), nav attaisnojošs apstāklis tam, lai aizņemtos.
  • Gadījumi, kad jums ir pieejamas citas alternatīvas – piemēram, ja varat aizņemties no bankas par attaisnojoši zemiem procentiem, lai salabotu savu dzīvokli vai izdarītu citas lietas, piemēram, uzsāktu savu uzņēmumu, jūs varat izmantot ģimeni kā “pēdējo glābiņu”, ja jums gadījumā rodas problēmas atmaksāt kredītu. Proti, ja ģimene jau tā ir gatava jums aizdot, tad varat šo aizdevumu izmantot vēlāk, ja gadījušās grūtības, bet neriskēt ar sabojātām attiecībām, ja zināt, ka ar lielāko varbūtību savu aizdevumu varēsiet atgūt.

Piemēri, kad cilvēki ir veiksmīgi aizņēmušies no ģimenes

NaudaDaudzi slaveni uzņēmēji ir dibinājuši uzņēmumus ar ģimenes kapitālu. Piemēram, Vorens Bafets aizņēmās no draugiem un radiem, lai izveidotu savu pirmo, mazo uzņēmumu. “Virgin Group” īpašnieks Ričards Brensons aizņēmās no savas tantes, bet Sems Valtons, kas dibināja veikalu ķēdi “Wal-mart”, aizņēmās no sava sievastēva. Šādos gadījumos tieši ģimenes saites spēja palīdzēt šiem cilvēkiem sasniegt nebijušus augstumus. Protams, ka katrā uzņēmumā ir iesaistīts risks, bet dažreiz tas atmaksājas – jums tikai vajag būt ļoti, ļoti pārliecinātam par savām spējām un biznesa modeli.

Bieži vien pat aizņemties ir grūtāk, nekā aizdot, jo cilvēkos ļoti dziļi ir iesēdusies vainas apziņa – piemēram, ja zināt, ka jūsu vecvecākiem ir daudz naudas, jums var likties, ka esat kaut kādā ziņā vainīgs, ja vēlaties to aizņemties, it kā tas padarītu jūs par sliktāku mazbērnu.

Kā aizņemties no ģimenes vai draugiem?

  • Nosakiet, cik naudas jums vajag.
  • Saprotiet, kāpēc jums to vajag.
  • Izskaidrojiet, kā jūs to tērēsiet.
  • Izskaidrojiet, kā jūs to atdosiet.
  • Uzrakstiet nosacījumus – ja summa ir lielāka par 1000 eiro, var būt vērts arī noslēgt līgumu – par aizdevuma atmaksu.

Kā pēdējais jāpiebilst – nekad, nekad neaizņemieties tik daudz naudas, ka tas varētu sagādāt problēmas pašam aizdevējam. Ja jūs būsit godīgi gan pret sevi, gan pret citiem, jūs noteikti savāksiet nepieciešamo naudas summu, pat ja tā būs jāprasa no vairākiem cilvēkiem. Kas neriskē, tas nevinnē!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.